Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A square loop (length along one side -20 cm) rotates in a constant magnetic fiel

ID: 2039596 • Letter: A

Question

A square loop (length along one side -20 cm) rotates in a constant magnetic field which has a magnitude of 2.0 T. At an instant when the angle between the field and the normal to the plane of the loop is equal to 20° and increasing at the rate of 100/s, what is the magnitude of the induced emf in the loop? a. 13 mV b. 0.27Vv c. 4.8 mV d. 14 mV e. 2.2 mV ANS: C PTS: 2 DIF: Average A loop of wire (resistance -2.0 mS2) is positioned as shown with respect to a long wire which carries a current. If d = 1.0 cm, D = 6.0 cm, and L = 1.5 m, what current is induced in the loop at an instant when the current in the wire is increasing at a rate of 100 A/s? a. 34 mA b. 30 mA c. 27 mA d. 38 mA e. 0.50 mA ANS: C PTS: 3 DIF: Challenging

Explanation / Answer

w= d(alpha)/dt =10º/s =pi/18 rad/s.

A=a²=0.04 m²,

wt=20º

E=- dphi/dt = - d(B•A•cos(wt))/dt =

= B•A• w•sin(wt) =

=2•0.04• (pi/18) •sin20º = 4.775•10^-3 V = 4.8 mV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote