A square loop consists of a single turn with a resistance of 2.00 . The loop has
ID: 1785985 • Letter: A
Question
A square loop consists of a single turn with a resistance of 2.00 . The loop has an area of 600 cm2, and has a uniform magnetic field passing through it that is directed out of the page. The loop contains a 12-volt battery, connected as shown in the figure below 12 V (a) At the instant shown in the figure, there is no net current in the loop. At what rate is the magnitude of the magnetic field changing? T/s (b) If the polarity of the battery was reversed, and the magnetic field was still changing at the rate you calculated above, what would the magnitude of the net current through the loop be?Explanation / Answer
a)
induced emf = battery Voltage
NA(dB/dt) = 12
(1) (600 x 10-4) (dB/dt) = 12
dB/dt = 200 T/s
b)
induced Voltage = 12
i = current = induced Voltage + battery voltage /R
i = (12 + 12)/2 = 12 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.