A solid cylinder rotates about a fixed axis passing through the center of the cy
ID: 1263008 • Letter: A
Question
A solid cylinder rotates about a fixed axis passing through the center of the cylinder as shown below with an angular velocity of 6.69 rad/s. The cylinder has a radius r = 1.64 m, a mass m = 10.15 kg, and is 4.73 meters long.
What is the cylinder's kinetic energy? _________Joules
The cylinder's rotation increases to 9.69 rad/s over the course of 58 seconds. Assuming the torque applied to the cylinder to make this change was steady throughout this time frame, what was the magnitude of this torque?
_____________ N*m
A solid cylinder rotates about a fixed axis passing through the center of the cylinder as shown below with an angular velocity of 6.69 rad/s. The cylinder has a radius r = 1.64 m, a mass m = 10.15 kg, and is 4.73 meters long. What is the cylinder's kinetic energy? _________Joules The cylinder's rotation increases to 9.69 rad/s over the course of 58 seconds. Assuming the torque applied to the cylinder to make this change was steady throughout this time frame, what was the magnitude of this torque? _____________ N*mExplanation / Answer
Here ,
for a cyclinder , I = 0.5 * mr^2
I = 0.5 * 10.15 * 1.64^2
I = 13.65 Kg.m^2
Now , Kinetic energy = 0.5 * I*w^2
Kinetic energy = 0.5 * 13.65 * 6.69^2
Kinetic energy = 305.5 J
the Kinetic energy of the cyclinder is 305.5 J
now,
time t= 58 s
Using first equation of motion
9.69 = 6.69 + a*58
a = 0.0517 m/s^2
Now , Using second law of motion,
Torque = 0.0517 * 13.65
Torque = 0.71 N.m
the torque acting on the cyclinder is 0.71 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.