A solid cylinder is mounted above the ground with its axis of rotation oriented
ID: 1358569 • Letter: A
Question
A solid cylinder is mounted above the ground with its axis of rotation oriented horizontally. A rope is wound around the cylinder and its free end is attached to a block of mass 53.5kg that rests on a platform. The cylinder has a mass of 225 kg and a radius of 0.340 m. Assume that the cylinder can rotate about its axis without any friction and the rope is of negligible mass. The platform is suddenly removed from under the block. The block falls down toward the ground and as it does so, it causes the rope to unwind and the cylinder to rotate.
(a) What is the angular acceleration of the cylinder?
rad/s2
(b) How many revolutions does the cylinder make in 5 s?
rev
(c) How much of the rope unwinds in this time interval?
m
Explanation / Answer
a)
let a is the acceleration of block and alfa is the angular acceleration of cyllinder.
Let T is the tensio in the rope.
Net force acting on the block, Fnet = m*g - T
m*a = m*g - T
T = m*g - m*a
net torque acting on cyllinder, Tnet = T*R
I*alfa = T*R
I*a/R = T*R
0.5*M*R^2*a/R = T*R
0.5*M*a = T
0.5*M*a = m*g - m*a
a(m + 0.5*M) = m*g
a = m*g/(m + 0.5*M)
= 53.5*9.8/(53.5 + 0.5*225)
= 3.16 m/s^2
alfa = a/R
= 3.16/0.34
= 9.3 rad/s^2
b) theta = 0.5*alfa*t^2
= 0.5*9.3*5^2
= 116.1 rad
= 18.5 revolustions
c) s = r*theta
= 0.34*116.1
= 39.47 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.