A particular organic molecule forms an electric dipole by possessing an effectiv
ID: 1260483 • Letter: A
Question
A particular organic molecule forms an electric dipole by possessing an effective charge separation of 0.137 nm for a pair of + -1.60 x 10^19 -C charges. What is the magnitude of the molecule's electric dipole moment? Number Find the magnitude of the torque that acts on the molecule when it is immersed in a uniform electric field of 6.79 x 10^56 N/C with its electric dipole vector at an angle of 48.3e from the direction of the field. Number Consider all possible angles between the electric field and the electric dipole vector, What is the greatest magnitude of torque that the electric field can exert on this molecule? Number 1Explanation / Answer
Here ,
q = 1.6 *10^-9 C
d = 0.137 nm
Now , dipole moment = q*d
dipole moment = 0.137 *10^-9 * 1.6 *10^-9
dipole moment = 2.192 *10^-29 C.m
the dipole moment is 2.192 *10^-29 C.m
Torque = p X E
torque = pE*sin(theta)
torque = 2.192 *10^-29 * sin(48.3) * 6.79 *10^5
torque = 1.11 *10^-23 N.m
the torque on the dipole is 1.11 *10^-23 N.m
Here , for gratest torque,
Tmax = 2.192 *10^-29 * 6.79 *10^5
Tmax = 1.49 *10^-23 N.m
the maximum torque is 1.49 *10^-23 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.