A particular group of men have heights with a mean of 176 cm and a standard devi
ID: 3132755 • Letter: A
Question
A particular group of men have heights with a mean of 176 cm and a standard deviation of 7 cm. Carl had a height of 187 cm. What is the positive difference between Carl's height and the mean? How many standard deviations is that [the difference found in part (a)]? Convert Carl's height to a z score. If we consider "usual" heights to be those that convert to z scores between - 2 and 2, is Carl's height usual or unusual? The positive difference between Carl's height and the mean is cm. The difference is standard deviations. (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.) The z score is. (Type an integer or decimal rounded to two decimal places as needed.) Is Carl's height usual or unusual? Unusual UsualExplanation / Answer
a) the difference = 187-176
= 11
b)the standard deviation = 11/7 = 1.57
c) z score = (x-mean)/standard deviation
x= 187
mean=176
standard dev =7
therefore z score = (187-176)/7=1.57
d) as the z score of carl is between -2 and 2 therefore the height
is usual.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.