You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry t
ID: 1259320 • Letter: Y
Question
You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry two passengers per car. The car goes up a 13-m-high hill, then descends 20m to the track's lowest point. You've determined that the spring can be compressed a maximum of 2.4m and that a loaded car will have a maximum mass of 450kg . For safety reasons, the spring constant should be 11% larger than the minimum needed for the car to just make it over the top.
What is the maximum speed of a 340kg car if the spring is compressed the full amount?
Explanation / Answer
1)
Set 0 potential at the bottom of the 13 m hill
PE at the top of the hill:
PE(grav.) = mgh = (450 kg)(9.8 m/s^2)(13 m) = 57330 J
PE of fully compressed spring:
PE(spring) = (1/2)kx^2
57330 J = (1/2)k'(2.4 m)^2
k' = 19906.25 N/m
k = 1.11(19906.25 N/m) = 22095.9 N/m
2)
Set 0 potential at the bottom of the 20 m slope
Initially:
ME = PE(grav) + PE(spring)
= 57330 J + 1.11(57330 J) = 120966.3 J
At the bottom of the 20-m slope:
ME = KE
KE = (1/2)mv^2
120966.3 J = (1/2)(340 kg)v^2
v = 26.67 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.