You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry t
ID: 1260008 • Letter: Y
Question
You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry two passengers per car. The car goes up a 13-m-high hill, then descends 20m to the track's lowest point. You've determined that the spring can be compressed a maximum of 2.4m and that a loaded car will have a maximum mass of 450kg . For safety reasons, the spring constant should be 11% larger than the minimum needed for the car to just make it over the top. What is the maximum speed of a 340kg car if the spring is compressed the full amount?
Explanation / Answer
height of hill = h = 13 m
m = maximum mass of loaded car = 450 kg
so Potential energy at the Top ,
PE = mgh = (450 kg) ( 9.8) ( 13 m)
PE = 57330 J
X = compression of spring = 2.4 m
the spring potential energy is same as potential energy
so spring potential energy = Potential energy
spring potential energy is given as :: 1/2 kX^2
so 1/2 kX^2 = 57330 ( since PE = 57330 )
(0.5) k (2.4)^2 = 57330
k = 19906.25
the spring constant should be 11% larger than the minimum needed
so Knew = K + 0.11 K = 1.11 K
Knew = 1.11 k
Knew = 1.11 (19906.25) = 22095.94 N/m
at the top , the total energy can be given as
Total energy = PE + Spring PE
Total energy = 57330 J + 1/2 (22095.94) (2.4)2 = 120966.31 J
at the bottom ::
total energy = kinetic energy
1/2 m V^2 = 120966.31 J
(0.5) (450) V^2 = 120966.31
V = 23.19 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.