You have been hired to design a spring launched roller coaster that will carry t
ID: 1298968 • Letter: Y
Question
You have been hired to design a spring launched roller coaster that will carry two passengers per car. The car goes up a 12 m high hill, then descends 15 m to the track's lowest point. You've determined that the spring can be compressed a maximum of 2.6 m and that a loaded car will have a maximum mass of 400 kg. for safety reasons, the spring constant should be 10% larger than the minimum needed for the car to just make it over the top.
(B) what is the maximum speed of a 360 kg car if the spring is compressed the full amount?________m/s
Explanation / Answer
Energy from the spring = Energy absorbed by roller coaster to be able to make it to the top of a 10-meter hill
Energy from spring = (1/2)(k)x^2
where
k = spring constant
x = maximum length where spring can be compressed = 2 m (given)
For the roller coaster to make it to the top of the 10-m hill, its energy must be
Potential energy = mgh
where
m = 400 kg (given)
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/sec^2 (constant)
h = 12 m (given)
Therefore,
(1/2)(k)(2.6)^2 = (400)(9.8)(12)
k = 400(9.8)(12)/2
k = 23520 N/m
<< What spring constant should you specify? >>
Since it is required that the spring constant must be 10% larger than the minimum required, then
k = 1.1*23520
k = 25872 N/m
<< What is the maximum speed of a 360 kg car if the spring is compressed the full amount? >>
Again, applying the law of conservation of energy,
(1/2)(25872)(2.6)^2 = (1/2)(360)(V^2)
where
V = maximum velocity of 360-kg car
Solving for "V",
V = 22.04m/sec.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.