A drug is ordered with a loading dose of 25 mcg/kg over 10 minutes in 50 mL of D
ID: 125308 • Letter: A
Question
A drug is ordered with a loading dose of 25 mcg/kg over 10 minutes in 50 mL of D5W.
This is followed by a continuous infusion of 0.75 mcg/kg/min in 1000 mL of D5W/LR.
The patient weighs 176 lbs. The drug is available as 1 mg/mL in 5 mL vials. A second IV is prepared for the same patient after the first runs out. It is a continuous infusion at the same rate of 0.75 mcg/kg/min. It contains 10 mg of the drug in 1000 mL of D5W/LR. The administration set delivers 10 drops per milliliter.
How many milligrams will be administered during the 1st hr to a 176-lb patient?
__________ mg
Explanation / Answer
1. The second IV prepared contains 10 mg in 1000ml and is infused at the rate of 0.75mcg/kg/min. To convert mcg to mg we have to divide it by 1000 as 1mg = 1000mcg. Converting the mcg into mg:
0.75 mcg ÷ 1000 = .00075 mg
2. Then we have to convert patient weight into kgs which is given in pounds = 176 lb. As 1 lb = .45 kg, we have to multiply the patients weight with .45 to get the weight in kgs:
176 x .45 = 79.2 kgs
3. By using the above values, we can calculate the drip rate in mg/kg/min:
.00075 x 79.2 = 0.0594 mg/kg/min
4. We have got already got how many mg of the drug is administered in a minute, so now we can calculate the mg administered in 1 hr by multiplying the above value by 60, as 1 hr = 60 min:
0.0594 x 60 = 3.56 mg/kg/hr.
Therefore the patient is getting 3.56 mg in a hour.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.