A driver realizes too late that the 10 degree hill he is driving up levels off a
ID: 1374659 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Here ,
i)
deceleration of the car = g*sin(10) + uk*g*cos(10)
a = 9.8 (sin(10) + 0.6 * cos(10))
a = 7.34 m/s^2
Now, using third equaiton of motion
v^2 - u^2 = 2*a*d
v^2 - 25^2 = -2*7.34 * 15
v =20.12 m/s
his speed at the top of hill is 20.12 m/s
ii)
Now, for theta = 10 degree
Hmax = (v*sin(10))^2/2g
Hmax = (20.12*sin(10))^2/(2*9.8)
Hmax = 0.505 m
the maximum height of the car is 0.505 m
iii)
for v = 25 m/s
horizontal distance , d = (25*sin(2*10))^2/9.8
d = 6.1 m
the distance is 6.1 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.