A travel Company has hired a management consulting company to analyze demand in
ID: 1253014 • Letter: A
Question
A travel Company has hired a management consulting company to analyze demand in 26 regional markets for one of its major products: a guided tour to a particular country. The consultant uses data to estimate the following equation: Q = 1,500 - 4P + 5A +10I + 3PX where Q is the amount demanded per period; P is the price of the product in dollars; A is advertising expenditures in thousands of dollars; I is per capita income in thousands of dollars; and PX is the price of some other travel products offered by a competing travel company. a. Calculate the amount demanded for the product using the following data: P = $400; A = $20,000; I = $15,000; and PX = $500. b. Suppose the competitor reduced the price of its travel product to $400 to match the price of this firm's product. How much would this firm have to increase its advertising in order to counteract the drop in its competitor's price?.Explanation / Answer
Q = 1,500 - 4P + 5A +10I + 3PX
a) If , P = $400; A = $20,000; I = $15,000; and PX = $500.
Then Q= 1500 - 4( 400 ) + 5 ( 20000) + 10 ( 15000) + 3 ( 500 )
= 251400
b ) If PX = 400 , and the Q must remain same
=> Q= 1500 - 4( 400 ) + 5 ( A ) + 10 ( 15000) + 3 (400 ) , { as I and P remain the same }
=> 251400 = 151100 - 5A
=> 5A = 100300
=> A = 20060
The increase in advertising expenditures = 20060 - 20000 = $ 60
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.