Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A chief executive of an oil company must decide whether to drill a site and, if

ID: 1228837 • Letter: A

Question

A chief executive of an oil company must decide whether to drill a site and, if so, hew deep. It costs $160,000 to drill the first 3,000 feet, and there is a 0.4 chance of striking oil. If oil is struck, the profit (net of drilling expenses) is $600,000. If she does not strike oil, the executive can drill 2,000 feet deeper at an additional cost of $90,000. Her chance of finding oil between 3,000 and 5,000 feet is 0.2 and her net profit (after all drilling costs) from a stroke at this depth is $400,000. What action should the executive take to maximize expected profit?

Explanation / Answer

profit if the executive drill till only 3000 ft = 600000*0.4 - 160000 = $80000 profit if the executive drill till beyond 3000 ft = 400000*0.2 = $80000 So both the procedure are costing the same to the executive. so either of them can be taken to maximize expected profit

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote