A chemist wishes to detect an impurity in a certain compound that she is making.
ID: 1892295 • Letter: A
Question
A chemist wishes to detect an impurity in a certain compound that she is making. There is a test that detects an impurity with probability 0.90; however, this test indicates that an impurity is there when it is not about 5% of the time. the chemist produces compounds with the impurity about 20% of time; that is, 80% do not have the impurity. A compound is selected at random from the chemist's output. The test indicates that an impurity is present. What is the conditional probability that the compound actually has an impurity?Explanation / Answer
true positive; probability = 0.9 x 0.2 = 0.18 False positive, probability = 0.05 x 0.8 = 0.04. Therefore, the probablity you seek is 0.18/0.22 = 9/11
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.