A chemist wishes to make a solution using 3.81 g of CoCl, in which the total con
ID: 575606 • Letter: A
Question
A chemist wishes to make a solution using 3.81 g of CoCl, in which the total concentration of Cl ions is equal to 0.233 mol/L. What must the final volume of the solution be? Let's start by understanding the relationship between(CoCl,land[Crl. In order for [CI-1 to equal 0.233 M what must (CoCl,l equal? Part 2 (0.3 point) Molarity is defined as moles solute 3.81 g of CoCl? See Hint we need to calculate the moles of CoCi, How many moles of CoCl, are equivalent to moles CoCl See Hint Part 3 (0.3 point) Finally we can calculate the final volume of the solution What final volume will produce a solution inwhich(Cr]-0233 Musing 3,81 g of CoC? K 02/24> re to search 0Explanation / Answer
CoCl3 ----> Co 3+ + 3 Cl-
1 mole of CoCl3 contains 3 moles of Cl-
Given [Cl-] = 0.233 M
So [CoCl3]= [Cl-]/3= 0.233/3=0.078M
Molar mass of CoCl3 is 165.3 g/ mol
Number of moles,n= mass/ molar mass
n= 3.81 g/ 165.3 g/ mol
n= 0.023 moles
Molarity,M = number of moles/ volume in L
So volume of solution,V = number of moles/ molarity
= 0.023 mol / 0.078 M
= 0.295 L
= 295 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.