A system anticipates that spending $300,000 on an advertising campaign will incr
ID: 1227426 • Letter: A
Question
A system anticipates that spending $300,000 on an advertising campaign will increase bed days by 650. The marketing department anticipates that each additional bed day will yield $2,100 in additional revenue and will increase costs by $1,700. The campaign
will reduce profits by $40,000.
will increase profits by $40,000.
will increase profits by $90,000.
will increase profits by $210,000.
awill reduce profits by $40,000.
bwill increase profits by $40,000.
cwill increase profits by $90,000.
dwill increase profits by $210,000.
Explanation / Answer
Given that the incremental revenue which is also known as marginal revenue is = $2100
And the additional cost or the marginal cost is = $1700
Next the increase in output of bed days is = 650.
So the total revenue would be = additional revenue per bed times the quantity.
revenue = 650 * 2100 = $1365000.
Similarly, cost = 650 * 1700 = $1105000
Also there is an additional cost of advertisement of = $300000.
Total cost = 300000 + 1105000 = $1405000.
Profit = revenue - cost
Profit = 1365000 - 1405000
Profit = -40,000.
Thus the firm would earn a negative profit of $40000.
Option A is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.