Suppose a pizza parlor has the following production costs: $5.00 in labor per pi
ID: 1224498 • Letter: S
Question
Suppose a pizza parlor has the following production costs: $5.00 in labor per pizza, $2.00 in ingredients per pizza, $0.20 in electricity per pizza, $5000 in restaurant rent per month, and $500 in insurance per month.
Assume the pizza parlor produces 6,000 pizzas per month.
What is the variable cost of production (per month)?
The variable cost of production is
$nothing.
(Enter your response as an integer.)
What is the fixed cost of production (per month)?
The fixed cost of production is
$nothing.
(Enter your response as an integer.)
Explanation / Answer
1. Variable costs are that cost which vary with the level of output.
Amongst the given costs, the variable costs are - cost of labour, ingredients and electricity.
So variable cost = (5 + 2 + 0.2) per pizza
VC = $7.20.
VC for 6000 pizzas would be = 7.20 * 6000 = $43200.
2. Fixed cost are those cost which do not change with the level of output and they have to be incurred even if the production is zero.
Fixed cost = rent + insurance.
FC = 5000 + 500
FC = $5500.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.