Suppose a pizza parlor has the following production costs: $4.00 in labor per pi
ID: 1205793 • Letter: S
Question
Suppose a pizza parlor has the following production costs: $4.00 in labor per pizza, $1.00 in ingredients per pizza, $0.70 in electricity per pizza, $1,500 in restaurant rent per month, and $550 in insurance per month Assume the pizza parlor produces 5.000 pizzas per month What is the variable cost of production (per month)? The variable cost of production is $square. (Enter your response as an integer.) What is the fixed cost of production(per month)? The fixed cost of production is $square. (Enter your response as an integer.)Explanation / Answer
Variable cost per pizza =$ 4 + $ 1 + $ 0.70
Variable cost per pizza = $ 5.70
The variable cost of production per month = $ 5.70 X 5000
The variable cost of production per month = $ 28,500
Fixed cost of production per month = $ 1500 +$ 550
Fixed cost of production per month =$ 2,050
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.