Suppose a particle of ionizing radiation deposits 1.10 MeV in the gas of a Geige
ID: 1466024 • Letter: S
Question
Suppose a particle of ionizing radiation deposits 1.10 MeV in the gas of a Geiger tube, all of which goes to creating ion pairs. Each ion pair requires 30.0 eV of energy.
(a) The applied voltage sweeps the ions out of the gas in 1.50 µs. What is the current?
____________A
(b) This current is smaller than the actual, since the applied voltage in the Geiger tube accelerates the separated ions, which then create other ion pairs in subsequent collisions. What is the current if this last effect multiplies the number of ion pairs by 960?
___________A
Explanation / Answer
Ionizing radiation are those radiations which can emit electron out of the atom. There are two kind of ionizing radiations are there
1)Direct
Using charged particle like electrons, protons etc
2)Indirect
eg: Photoelectric effect, compton effect etc
Here we are asked to find out the current.
We know that current=charge/time
I=Q/t=2Ne/t
Ne=1.1 MeV
So, Current,I=2(1.10*106eV/30 eV)(1.6*10-19/1.5*10-6)=7.82*10-9 A
b)I=960*7.82*10-9 A=7.5*10-6A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.