Given: Check Average = $7.50 Drive thru hours: 11AM-2PM and 5PM-8PM=100 cars 7AM
ID: 1203609 • Letter: G
Question
Given:
Check Average = $7.50
Drive thru hours:
11AM-2PM and 5PM-8PM=100 cars
7AM-11Am=75 cars per hour
2PM-5PM, 8PM-11PM = 85 cars per hour
Open 16 Hours per day
Open 311 Days a year
Labor is $9 per hour on average
Adding one Person will add 25% Throughput between 11Am-2Pm, and 5PM-8PM, and 10% other times
Adding 2 people will add 10% Throughput Between 11Am-2Pm, and 5PM-8PM, and 5% other times
Adding 3 people will add 5% Throughput Between 11Am-2Pm, and 5PM-8PM, and 0% other times
Questions:
A) Labor cost is 20% on normal sales and profits are 15% on Normal sales. All other costs are constant and do not change. New labor added only affects the incremental sales. 15% applies to normal sales and incremental sales. Savings on additional sales from labor needs to be added to normal 15% profits on additional sales.
Explanation / Answer
From the Drive through list we could find the total number of cars for a normal day as follows—
7 AM – 11 AM = 75 cars per hour. So, total number of cars = 75 * 4 = 200.
11 AM – 2 PM = 100 cars per hour. So, total number of cars in this period = 100 * 3 = 300
2 PM – 5 PM = 85 cars per hour. So, total number of cars = 85 * 3 = 255
5 PM – 8 PM = 100 cars per hour. So, total number of cars = 100 * 3 = 300
8 PM – 11 PM = 85 cars per hour. So, total number of cars in this period = 85 * 3 = 255
Therefore, the total number of cars that check in a normal day is, (200 + 300 + 255 + 300 + 255) = 1310.
Thus, the total revenue for 1 normal day is, $7.50 * 1310 = $9,825.
Similarly, the total number of cars for a normal year (where it is open for 311 days) would be, 1310 * 311.
So, the total revenue for a whole year is, $7.50 * 1310 * 311 = $3,055,575. That is more than 3 million.
The labor cost is 20% of the normal sale for a year and so that the profit is 15%.
So, for a normal year, the labor cost is, 20% * $3,055,575 = $611,115.
Therefore, at $9 per hour on average for labor, we get the number of labor used, L = $611,115 / $9 67,902.
And the profit is, 15% * $3,055,575 = $458,336.25.
Now, it is given that the addition of one person will add 25% throughput between 11 AM – 2 PM and 5 PM – 8 PM and 10% for other times.
So, if the firm decides to add 1 extra person, then the new amount of sales would be,
7 AM – 11 AM = 4 * (75 + 10% * 75) = 4 * 82.5 = 330
11 AM – 2 PM = 3 * 125 = 375
2 PM – 5 PM = 3 * (85 + 10% * 85) = 3 * 93.5 280
5 PM – 8 PM = 3 * 125 = 375
8 PM – 11 PM = 3 * (85 + 10% * 85) 281
Therefore, in this new situation, the new number of cars in a typical day would be,
(330 + 375 + 280 + 375 + 281) = 1641
So, the increment in the number of cars is, (1641 – 1310) = 331
For this amount incremental sales, the revenue earned by the firm in a day would be, $7.50 * 331 = $2,482.50
And the amount of incremental revenue earned in a year would be, $2,482.50 * 311 = $772,057.50
Now for this incremental sale, the labor cost is 20% and profit is 15%.
The extra labor cost per year would be, 20% * $772,057.50 = $154,411.50
And the profit on the incremental sales would be, 15% * 772,057.50 = $115,808.625.
Thus, the total amount of profit after the imposition of this policy is, $(458,336.25 + 115,808.625) = $574,144.875.
Similarly, we could find the amount of profit for other options as stated above.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.