Given: 1. Stretch-out subject and have sit quietly on bike for VO2 measures. 2.
ID: 1658705 • Letter: G
Question
Given:
1. Stretch-out subject and have sit quietly on bike for VO2 measures.
2. Collect VO2 for 4 min.
3. Have subject start pedaling at 100 watts (60 rpm, 1.7 kp)
4. Measure VO2 every 30 sec.
5. Pedal for 8 mins
6. Stop pedaling and measure VO2 for 8 mins.
4 students were studied weights:
student 1: 68.2 kg
student 2: 104.5 kg
student 3: 50.0 kg
student 4: 84.1 kg
1. What is the estimated VO2 for workload for each student:
a. Multiply workrate by 6.12 (to convert to kgm/min)
b. Multiply workrate (kgm/min) by 2 (to convert into total O2 cost)
c. Divide total O2 cost by subject’s weight (kg)
d. Result equals the estimated VO2 for the workload.
Explanation / Answer
Workrate =100 watts =100*6.12 kgm/min =612 kgm/min.
Total O2 cost = 2*612= 1224
VO2 for each student= (Total O2 cost)/(student weight)
Student 1: VO2 =1224/68.2 = 17.947
Student 2: VO2 =1224/104.5 = 11.712
Student 3: VO2 =1224/50 = 24.48
Student 4: VO2= 1224/84.1 =14.554
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.