4) From the information in the table below, calculate the following statistics.
ID: 1195365 • Letter: 4
Question
4) From the information in the table below, calculate the following statistics.
Personal consumption
$1,450
Investment
350
Interest
250
Government purchases
650
Employee compensation
1400
Net exports
-67
Rents
8
Depreciation
180
Net foreign factor income
10
a. Gross domestic product
b. Gross national product
c. Net domestic product
d. Profit
Personal consumption
$1,450
Investment
350
Interest
250
Government purchases
650
Employee compensation
1400
Net exports
-67
Rents
8
Depreciation
180
Net foreign factor income
10
Explanation / Answer
Gross domestic product = Personal consumption+Investment+Government purchases+Net exports
=1450+350+650-67
= $2,383
Gross national product = Gross domestic product + Net foreign factor income
= 23,83+10
=2,393
Net domestic product = Gross domestic product - Depreciation
= 2383-180
= 2203
Profits = Gross domestic product - Rents - interest - employee comp
= 2383-8-250-1400
= 725
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.