A construction company is considering procuring one of two types of heavy constr
ID: 1180545 • Letter: A
Question
A construction company is considering procuring one of two types of heavy construction
equipment (A and B). Each type of equipment is expected to have a 5-year useful life
with zero salvage value. Equipment A can be purchased at a cost of $30,000, while
Equipment B would cost $55,000. The net cash flows for each type of equipment are
given below.
(a) Using the conventional payback period approach, determine which type of
equipment (A or B) the company should purchase.
(b) Consider the time value of money to be 12%. Use the benefit cost ratio approach
and determine which type of equipment (A or B) the company should procure.
YEAR A B
0 -30,000$ -55,000$
1 6,000$ 24,000$
2 6,000$ 10,000$
3 12,000$ 21,000$
4 6,000$ -7,000$
5 25,564$ 26,610$
Explanation / Answer
a) payback period for A = 4 years
payback period for B = 5 years
so project A should be selected on payback criteria
b) NPV for project A = -30000 + 6000/1.12 +6000/1.12^2 + 12000/1.12^3 +6000/1.12^4 + 25564/1.12^5 = 7000.48
benefit to cost ratio for A = 7000.48/30000 = 0.23
NPV for project B = -55000 + 24000/1.12 +10000/1.12^2 + 21000/1.12^3 -7000/1.12^4 + 26610/1.12^5 = -1.5
benefit to cost ratio for B = -1.5/55000 = -0.002
so project A should be selected
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.