Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The standard deviation of a stock’s returns is 24% and the correlation of its re

ID: 1172808 • Letter: T

Question

The standard deviation of a stock’s returns is 24% and the correlation of its returns with the returns of the market portfolio is 0.4. The standard deviation of the returns of the market portfolio is 16%. The expected return of the market portfolio is 11% and the risk-free rate of return is 3%. The stock is currently priced at $45 and you expect the price to be $50 in one year. The stock is not expected to pay any dividends during the year.

(a) What is the beta of the stock?

(b) What is the equilibrium expected return of the stock?

(c) What is the expected return of the stock based on the current price and the expected future price?

(d) Would you buy the stock?

Explanation / Answer

Beta = r * SD of stock / SD of Market

= 0.4 * 24% / 16%

= 0.6

Expected Ret = Rf + Beta ( Rm - Rf )

= 3% + 0.6 ( 11% - 3%)

= 3% + 0.6 (8%)

= 3% + 4.8%

= 7.8%

C)

Expected Ret = [P1 / p0 ] - 1

= [ 50 / 45 ] - 1

= 1.1111 - 1

= 0.111 i.e 11.11%

D)

Expected Ret - 11.11%

Required ret - 7.8%

Thus STock is Under Priced

Adviced to buy

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote