A plant uses an air compressor 24 hours a day, 360 days per year. The compressor
ID: 1169978 • Letter: A
Question
A plant uses an air compressor 24 hours a day, 360 days per year. The compressor provides 500 cubic feet per minute (cfm) at a specific efficiency of 0.27 kW per cfm. The facility is considering purchasing a new compressor for $18,638, which has an specific efficiency of 0.22 kW per cfm. The salvage value of the current compressor is $3,635. The facility pays $0.09 per kWh for electricity. Assuming a 4 year lifetime on the new compressor, and an interest rate of 5% what is the Present Worth of the project?
Explanation / Answer
purchase of new compressor = $18638
salvage value of old compressor = $ 3635
effective price = $ 15003
amount of electricity consumption saved in a year =
old machine comsumes 500cfm at an efficiency of 0.27 KW per cfm .. so in an hour electricity consumes -
60mins X 500cfm X 0.27 KW =8100 KWh
for 24 hours it consumes - 8100kWh X 24 hrs = 194400 kWh
cost incurred for a DAY on electricity = 194400kWh X $0.09 per kWh = $17496
new machinery -
new machine comsumes 500cfm at an efficiency of 0.22 KW per cfm .. so in an hour electricity consumes -
60mins X 500cfm X 0.22 KW =6600 KWh
for 24 hours it consumes - 6600kWh X 24 hrs = 158400 kWh
cost incurred for a DAY on electricity = 158400kWh X $0.09 per kWh = $14256
total cost of electricity saved in a day of electricity = $(17496-14256) = $3240
Total cost saved in a year =$ 3240 X 360 = $1166400
now calculating the PV of all the cost saved over 4 years @5% = $ 4135997
cost of the project = inflow - outflow
$4135997- $15003 = $4120994.( PV of the project )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.