A plant assets required at a total cost of $37,500 has an estimated scrap value
ID: 2420177 • Letter: A
Question
A plant assets required at a total cost of $37,500 has an estimated scrap value of %2,500 and an anticipated useful life of 7 years. Determine: 1. The annual rate (expressed as a percentage or fraction) of depreciation using the straight-line-method. 2. The annual depreciation using the straight line method. 3. The first year's straight-line depreciation, assuming that the asset was acquired 3 months into the current accounting period. 4. Continuing with assumption (3), the value of the accumulated depreciation account after the second year's depreciation is recognized. 5. The residual value for the plant assets after the asset has been depreciated for 7 years. 6. Using the information presented at the beginning of the exercise 2, determine the five items assuming asset depreciation and using the double-declining method of recognizing depreciation. 7. Using the information presented at the beginning of the exercise 2, determine the five items assuming asset depreciation and using the sum of the years' digits method.
Explanation / Answer
Since, there are multiple sub-parts, the first five have been answered.
_________
Part 1)
The annual depreciation rate can be deteremined as follows:
Annual Depreciation as Per Straight Line Method = (Cost - Scrap)/Estimated Life*100 = (37,500 - 2,500)/7 = $5,000
The depreciation rate can be calculated as follows:
Depreciation Rate = Annual Depreciation as Per Straight Line Method/(Cost - Salvage Value)*100 = 5,000/(37,500 - 2,500)*100 = 14.29% (answer)
________
Part 2)
The annual depreciation as per straight line method has been calculated as follows:
Annual Depreciation = (Cost - Salvage Value)*Depreciation Rate as Calculated in Part
Annual Depreciation as per Straight Line Method = (37,500 - 2,500)*14.29% = $5,000 (answer)
________
Part 3)
The depreciation as per straight line method for 3 months can be calculated as follows:
Depreciation as Per Straight Line Method for 3 Months = Depreciation as Per Straight Line Method*3/12 = 5,000*3/12 = $1,250 (answer)
________
Part 4)
Since, we are required to keep assmuption 3 under consideration, the total value of accumulated depreciation account after second year's depreciation is recognized can be determined as follows:
Balance in Accumulated Depreciation after Second Year = Year 1 Depreciation for 3 Months + Second Year Depreciation for Full Year = 1,250 + 5,000 = $6,250 (answer)
________
Part 5)
If the asset is put to use at beginning of the first year, the residual value will be $2,500 (same as provided in the question)
If the asset is put to use for 3 months during the first year, the residual value will be (37,500 - 1,250 [Depreciation for Year 1] - 6*5,000 [Depreciation for 6 Years] ) = $6,250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.