Given the basic Keynesian model-as a starting point: Y = C + I + G C = a + b Yd
ID: 1161702 • Letter: G
Question
Given the basic Keynesian model-as a starting point: Y = C + I + G C = a + b Yd I = f (i) I ? f (Y) ie., MPI* = 0 G = Go Tx = Txo * MPI to represent marginal propensity of invest (NOT import) Assuming an MPC of 0.8, which of the following is not true? (Points : 3)
a $10 billion increase in investment will increase income by $50 billion
a $5 billion tax cut will raise aggregate income by $25 billion
the MPS must be 0.2
a $20 billion increase in government spending will increase income by $100 billion
Explanation / Answer
Change in Y = Change in Investment / (1 - MPC)
Change in Y = 10 billion / (1 - 0.8) = 10 billion / 0.2 = $ 50 billion
So, a $ 10 billion increase in investment will increase income by $ 50 billion.
Change in Y = Change in Government spending / (1 - MPC)
Change in Y = 20 billion / (1 - 0.8) = 20 billion / 0.2 = 100 billion
So, a $20 billion increase in government spending will increase income by $100 billion
MPC + MPS = 1
0.8 + MPS = 1
MPS = 1 - 0.8 = 0.2
The MPS must be 0.2.
Change in Y = - MPC x Change in Taxes / (1 - MPC)
Change in Y = - 0.8 x - 5 billion / (1 - 0.8) = 4 billion/0.2 = $ 20 billion
So, a $5 billion tax cut will not raise aggregate income by $25 billion.
Answer is a $5 billion tax cut will raise aggregate income by $25 billion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.