Answer: 1.21 and 1.27 Show work with clear hand write please 10 CHAP. 1] BASIC C
ID: 1149276 • Letter: A
Question
Answer: 1.21 and 1.27
Show work with clear hand write please
10 CHAP. 1] BASIC CONCEPTS At what rate of interest, compounded annually, will an investment triple itself in (a) 8 years? (b) 10 years? 1.21 (c) 12 years? (a) 14.7%; (b) I Arts. 1.6%, (c) 96% A person lends $2000 for five years at 10% per annum simple interest, then the entire proceeds are invested for 10 years at 9% per year, compounded annually. How much money will the person have at the end of the entire 15-year period? Ans. $7102.09 1.27
Explanation / Answer
1.21
answers:
(a).for 8 years
let investment be P.the amount should be 3P.
if the interest rate is r.
Amount = Principal * (1 + Rate of interest)Years
3 * P = P*(1 + r)8
3P / P = (1 + r)8
3 = (1 + r)8
(1+ r) = (3)1/8
1 + r = 1.147
r = 1.147 - 1
r = 0.1472 = 14.72%.
(b)
for 10 years
let investment be P.the amount should be 3P.
if the interest rate is r.
Amount = Principal * (1 + Rate of interest)Years
3 * P = P*(1 + r)10
3P / P = (1 + r)10
3 = (1 + r)10
(1+ r) = (3)1/10
1 + r = 1.116
r = 1.116 - 1
r = 0.116 = 11.6%.
(c)
for 12 years
let investment be P.the amount should be 3P.
if the interest rate is r.
Amount = Principal * (1 + Rate of interest)Years
3 * P = P*(1 + r)12
3P / P = (1 + r)12
3 = (1 + r)12
(1+ r) = (3)1/12
1 + r = 1.096
r = 1.096 - 1
r = 0.096 = 9.6%.
so,answer for
8 years = 14.7%
10 years = 11.6%
12 years = 9.6%
question number :- 1.27
lending amount $2000
for five yeras
at 10%per annual simple interest
which means that borrower will pay back 0.1 * 2000 = $200 per year * 5years = $1000 for five years
so in five years he have to pay $3000
When lender invest it with annual compounding at 9% interest rate the total amount will be multiplied by 1.09 years.
A = P(1 + r)t
where A is money after investing
P is the initial amount invested
r is the interest rate = 9% = 0.09
and t is the number of years
Therefore,
A = 3000( 1 + 0.09)10
A = 3000(1.09)10
= 3000 * 2.36736
= $7102.09102
so the person will have 7102.09 at the end of the entire 15 year period.
in simple it can be written as:
2000 * (1 + 0.1)5 = 3000 after five years
then 3000(1.09)10 = $7102.09
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.