An engineer has been studying a lean process line to determine if the company sh
ID: 1148930 • Letter: A
Question
An engineer has been studying a lean process line to determine if the company should switch from one machine (Machine A) to another (Machine B). Assume an interest rate of 10%. Use annual cash flow analysis to determine which machine should be chosen.
Machine A
Machine B
First Cost
$ 20,000
$ 30,000
Maintenance and Operating Costs
$ 2,000
$ 500
Annual Benefit
$ 10,000
$ 15,000
Salvage Value
$ 5,000
$ 7,500
Useful Life (years)
7
11
Machine A
Machine B
First Cost
$ 20,000
$ 30,000
Maintenance and Operating Costs
$ 2,000
$ 500
Annual Benefit
$ 10,000
$ 15,000
Salvage Value
$ 5,000
$ 7,500
Useful Life (years)
7
11
Explanation / Answer
Net annual benefit, NAB = Annual benefit - Annual Maintenance cost
NAB, Machine A ($) = 10,000 - 2,000 = 8,000
NAB, Machine B = 15,000 - 500 = 14,500
Annual worth (AW) of both machines is computed as follows.
AW, Machine A ($) = - 20,000 x A/P(10%, 7) + 8,000 + 5,000 x P/F(10%, 7) x A/P(710%, 7)
= - 20,000 x 0.2054** + 8,000 + 5,000 x 0.5132** x 0.2054** = - 4,108 + 8,000 + 527
= 4,419
AW, Machine B ($) = - 30,000 x A/P(10%, 11) + 14,500 + 7,500 x P/F(10%, 11) x A/P(710%, 11)
= - 30,000 x 0.154** + 14,500 + 7,500 x 0.3505** x 0.154** = - 4,620 + 14,500 + 405
= 10,285
Since machine B has higher AW of net benefit, the company should switch from machine A to machine B.
**From A/P and P/F Factor tables
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.