Process A requires equipment with a first cost of 300,000 QAR having a salvage v
ID: 1119150 • Letter: P
Question
Process A requires equipment with a first cost of 300,000 QAR having a salvage value of 100,000 QAR in 5 years. The fixed cost per year is 28,806 QAR with a variable cost of 200 QAR/unit. On the other side, Process B requires no purchase of equipment, but will involve a cost of 1,000 QAR/unit. Determine the number of units that must be manufactured per year in order for the two processes to break even. Use an interest rate of 5% per year and the AW relations as function of common variable for each alternative.Explanation / Answer
Let the number of units manufactured be "x"
Therefore, in order to breakeven the cost of both the procesess must be equal
cost of process A will be:-
Depreciation= 300000-100000/5 = 40,000
Fixed cost= 28,806
Variable cost= 200x
Cost of Process B will be 1000x
Now, Equating Process A and Process B
1000x= 40000+ 28.806+200x
so x=86 (Approx)
86 Units should be sold to make the cost break even.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.