Suppose you have the following information: QD = 20 - 10P + 8M (Market Demand) Q
ID: 1107884 • Letter: S
Question
Suppose you have the following information:
QD = 20 - 10P + 8M (Market Demand)
QS = 120 + 10P - 4PI (Market Supply)
Assume M (Income) = 60, PI (Price of an input) = 5
Find P* (Market Equilibrium Price)
Assume a firm's average variable cost function has been estimated to be: AVC = 20 - 6q + q2 and that its TFC is 50
Answer the following questions for the firm that is part of this perfectly competitive industry:
7.) Determine TC at the profit-maximizing output level
8.) Determine TR when it produces q* (the profit maximizing output level)
9.) Determine its maximum profit (loss)
Explanation / Answer
(A)
QD = 20 - 10P + 8M
QD = 20 - 10P + (8 x 60) = 20 - 10P + 480
QD = 500 - 10P
QS = 120 + 10P - 4PI
QS = 120 + 10P - (4 x 5) = 120 + 10P - 20
QS = 100 + 10P
In equilibrium, QD = QS
500 - 10P = 100 + 10P
20P = 400
P = 20
Q = 100 + (10 x 20) = 100 + 200 = 300
(B) For individual firm, Total cost (TC) = TFC + TVC = TFC + (AVC x q) = 50 + 20q - 6q2 + q3
(7)
Individual firm maximizes profit when Market price = MC
MC = dTC / dq = 20 - 12q + 3q2
Equating P & MC,
20 - 12q + 3q2 = 20
- 12q + 3q2 = 0
3q2 = 12q
q = 4 (Assuming q > 0 & dividing both sides by 4q)
TC = 50 + (20 x 4) - (6 x 4 x 4) + (4 x 4 x 4) = 50 + 80 - 96 + 64 = 98
(8)
TR = P x q = 20 x 4 = 80
(9)
Profit = TR - TC = 80 - 98 = - 18 (Loss)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.