Suppose you have the following information: QD = 20 - 10P + 8M (Market Demand) Q
ID: 1107883 • Letter: S
Question
Suppose you have the following information:
QD = 20 - 10P + 8M (Market Demand)
QS = 120 + 10P - 4PI (Market Supply)
Assume M (Income) = 60, PI (Price of an input) = 5
Find P* (Market Equilibrium Price)
Assume a firm's average variable cost function has been estimated to be: AVC = 20 - 6q + q2 and that its TFC is 50
Answer the following questions for the firm that is part of this perfectly competitive industry:
4.) Find the minimum value of AVC
5.) Find the firm's profit-maximizing output level
6.) Determine TVC at the profit-maximizing output level
Explanation / Answer
Qd = 20 - 10P +480 = 500 - 10P
Qs = 120 + 10P - 20 = 100 + 10P
P* = 20 (At equillibrium Qd = Qs)
4)
AVC is minimum when d(AVC)/dq = 0
-6 + 2q = 0 , q = 3
AVC = 20 - 18 + 9 = 11
5)
TC = TFC + AVC x q = 50 + 20q -6q2 + q3
MC = d(TC)/dq = 20 - 12q + 3q2
Profit is maximized when MC = P
20 - 12q + 3q2 = 20
q = 4
6)
TVC = AVC x 4 = 80 - 96 + 16 x 4 = 48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.