From the scenario, assuming Katrina’s Candies is operating in the monopolistical
ID: 1103832 • Letter: F
Question
From the scenario, assuming Katrina’s Candies is operating in the monopolistically competitive market structure and faces the following weekly demand and short-run cost functions: VC = 20Q+0.006665 Q2 with MC=20 + 0.01333Q and FC = $5,000 P = 50-0.01Q and MR = 50-0.02Q *Where price is in $ and Q is in kilograms. All answers should be rounded to the nearest whole number.
Algebraically, determine what price Katrina’s Candies should charge in order for the company to maximize profit in the short run. Determine the quantity that would be produced at this price and the maximum profit possible.
Explanation / Answer
Profit is maximized by equating MR and MC.
50 - 0.02Q = 20 + 0.01333Q
0.0333Q = 30
Q = 900
P = 50 - (0.01 x 900) = 50 - 9 = $41
Revenue (TR) ($) = P x Q = 41 x 900 = 36,900
Total cost (TC) ($) = FC + VC = 5,000 + [(20 x 900) + (0.006665 x 900 x 900)] = 5,000 + (18,000 + 5,398.65)
= 28,398.65
Maximum possible profit ($) = TR - TC = 36,900 - 28,398.65 = 8,501.35
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.