From the number of moles of H2O and CO2 produced, determine the number of moles
ID: 890325 • Letter: F
Question
From the number of moles of H2O and CO2 produced, determine the number of moles of H atoms and C atoms in the sample.
H20 moles - 0.413
CO2 moles - 0.317
To calculate the moles of H atoms, you take the moles of H2O you calculated above and multiply by the mole ratio of the number of moles of H in 1 mole of H2O. For example, there are 2 moles of H in 1 mole of H2O, so you will use this as a conversion factor. To calculate the moles of C atoms, you will multiply by the mole ratio of the number of moles of C in 1 mole of CO2.
Moles of H atoms - ? moles
Moles of C atoms - ? moles
Explanation / Answer
Solution :-
mole ratio of the C to CO2 is 1 :
therefore moles of C = 0.317 mol CO2 * 1 mol C / 1 mol CO2 = 0.317 mol C
Mole ratio of the H to H2O is 2 : 1
therefore moles of H = 0.413 mol H2O * 2 mol H / 1 mol H2O = 0.826 mol H
therefore
moles of H = 0.826 moles
moles of C = 0.317 moles
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.