7-25) an office supply company has puchased a lightduty delivery truck for $18,0
ID: 1095416 • Letter: 7
Question
7-25) an office supply company has puchased a lightduty delivery truck for $18,000. the truck will be depreciated under the MACRS with a property class of 5 years. It is anticipated that the purchase of the truck will increase the companys revenue by $10,000 annually, whereas the associated operating expenses are expected to be $3,500 annually. The company has an effective income tax rate of 40%, and its after tax MARR is 15% per year. If the company plans to keep the truck only 2 years, what would be the equivalent after-tax annual worth of this investment? (7.9)
only hand written solutions will recieve 5 stars
Explanation / Answer
EAC intial investment= 18000 * 0.15/[1-(1+0.15)^-2] = 11072.09
EAC operating expenses = 3500 * 0.15/[1-(1+0.15)^-2] = 2152.91
EAC = 11072.09 + 2152.91 = 13225
EAB = 10000
EAW = 10000 - 13225 = -3225
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.