Suppose that in 1984 the total output in a single-good economy was 10,000 bucket
ID: 1093313 • Letter: S
Question
Suppose that in 1984 the total output in a single-good economy was 10,000 buckets of chicken and the price of each bucket of chicken was $10. In 2005 the price per bucket of chicken was $16 and 22,000 buckets were produced.
Determine the GDP price index for 1984, using 2005 as the base year.
Instructions: Enter your response as an index number rounded to one decimal place.
GDP price index =
By what percentage did the price level, as measured by this index, rise between 1984 and 2005? %
What were the amounts of real GDP in 1984 and 2005?
Real GDP in 1984 = $
Real GDP in 2005 = $
Explanation / Answer
GDP Price Index = 62.5; price level increased by 60%; Real GDP in 1984 = $112,000; Real GDP in 2005 = $352,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.