Suppose that in 1984 the total output in a single-good economy was 10,000 bucket
ID: 1189196 • Letter: S
Question
Suppose that in 1984 the total output in a single-good economy was 10,000 buckets of chicken and the price of each bucket of chicken was $16. In 2005 the price per bucket of chicken was $20 and 22,000 buckets were produced.
Determine the GDP price index for 1984, using 2005 as the base year.
GDP price index =
By what percentage did the price level, as measured by this index, rise between 1984 and 2005? %
What were the amounts of real GDP in 1984 and 2005?
Real GDP in 1984 = $
Real GDP in 2005 = $
Explanation / Answer
Q1984 = 10000, P1984=$16, Q2005=22000, P2005=$20
Price index = 16*100/20 = 80%
There is 20 % increase in price level.
Real GDP1984= Q1984 * P2005 = 10000*20 = $200,000
Real GDP2005= Q2005 * P2005 = 22000*20 = $440,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.