Suppose that firms in an industry have the following cost function: C = 32 + 0.5
ID: 1108167 • Letter: S
Question
Suppose that firms in an industry have the following cost function: C = 32 + 0.5q, and the industry faces an inverse demand curve of P = 90-Q. a. If the industry is competitive, find the short-run equilibrium quantity and profit of 8. a typical firm if the product is currently selling for $10. What is the firm's short-run supply curve? How many firms are in the industry in the short-run? Give the short-run industry supply curve. Assuming the same cost function holds in the long-run, find the long-rum equilibrium price, quantity, and profit of a typical firm What is the firm's long-run supply curve? What is the industry long-run supply curve, assuming constant costs and free entry and exit. How many firms are in the industry in the long-run? Graphically illustrate the industry and typical firm short and long-run equilibria. b. c. d. e. f. g. h. i.Explanation / Answer
1- P = MC
SO 10 = Q
SO P = 10 AND Q = 10
PROFIT = TR - TC = 100-(32+50) = 18
B- SHORT RUN SUPPLY CURVE IS GIVEN BY
P = MC
P = Q
C- NOW AT P = 10
THE QUANTITY DEMANDED IS GIVEN BY
.80 FOR THE INDUSTRY
AND PER FIRM OUTPUT IS 10
THUS NUMBER OF FIRMS IS 8
D- INDUSTRY SUPPLY CURVE IS GIVEN BY
Q = 8P
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.