Making the assumption of no compounding interest, suppose you purchase a perpetu
ID: 1092184 • Letter: M
Question
Making the assumption of no compounding interest, suppose you purchase a perpetuity bond from Lateralus Inc. for $4,000 with an annual coupon rate of 3%. Specify all answers to the nearest dollar, and assume a discount rate equal to that of the current interest rate. What is the yearly return on your $4,000 investment?Changes in the economy push interest rates up from 3% to 5%. For how much can you sell your bond following this change in market interest rates?Suppose that interest rates instead change from 3% to 1%. For what price will you be able to sell your bond following this change in market interest rates?
Explanation / Answer
1. 4000*.03= 120
2. 120/.05= 2,400
3. 120/.01= 12,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.