Making the assumption of no compounding interest, suppose you purchase a perpetu
ID: 1108029 • Letter: M
Question
Making the assumption of no compounding interest, suppose you purchase a perpetuity bond from Blue Sun Corporation for $2,000 with an annual coupon rate of 3%. Specify all answers to the nearest dollar, and assume a discount rate equal to that of the current interest rate. What is the yearly return on your $2,000 investment? Number Changes inthe economy push interest rates up from 3% to 5%. For how much can you sell your bond following this change in market interest rates? Number Suppose that interest rates instead change from 3% to 1%. For what price will you be able to sell your bond following this change in market interest rates? NumberExplanation / Answer
(1) Yearly return = $2,000 x 3% = $60
(2) Selling price of a perpetual bond = Bond yearly return / Interest rate
When interest rate = 5%,
Selling price = $60 / 0.05 = $1,200
(3)
When interest rate = 1%,
Selling price = $60 / 0.01 = $6,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.