21. The following chart contains data for a hypothetical economy: According to t
ID: 1091949 • Letter: 2
Question
21. The following chart contains data for a hypothetical economy: According to the expenditure approach, if depreciation is $125 million, GDP is ________and NDP is ______.
A) $1,900 million; $1,775 million
B) $1,265 million; $1,140 million
C) $1,200 million; $1,075 million
D) $1,325 million; $1,200 million
Consumer Expenditures $700 million Wages $750 Million Investment Expenditures $300 million Interest Payments $140 million Government Expenditures $350 million Interest Receipts $230 million Total Exports $200 million Rent $300 million Total Imports $350 million Profits $60 millionExplanation / Answer
Using expenditure approach,
GDP = C+I+G+(X-M)
Substitute given values as:
GDP = 700+300+350+200-350 = $1200million
Depriciation = $125 million
So, NDP = GDP - Depriciation
Therefore, NDP = 1200-125 = $1075 million
So, the correct answer is C) $1200 million; $1075 million
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.