Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

21. Randomly selected students participated in an experiment to test their abili

ID: 2934529 • Letter: 2

Question

21. Randomly selected students participated in an experiment to test their ability to determine when one minute (or sixty seconds) has passed. Forty students yielded a sample mean of 61.4 seconds. Assuming that =8.4 seconds, construct and interpret a 99% confidence interval estimate of the population mean of all students. Click here to view a t distribution table Click here to view page 1 of the standard normal distribution table2 What is the 99% confidence interval for the population mean ? SHe Type integers or decimals rounded to one decimal place as needed.) Based on the result, is it likely that the students' estimates have a mean that is reasonably close to sixty seconds? o A. Yes, because the confidence interval does not include sixty seconds. O B. Yes, because the confidence interval includes sixty seconds O C. No, because the confidence interval includes sixty seconds. 0 D. No, because the confidence interval does not include sixty seconds. 1: Critical t values

Explanation / Answer

Mean = 61.4

Sd = 8.4

Z for 99% confidence interval = Z0.995 = 2.58

A) confidence interval = (mean + Z0.995 * sd/sqrt (n))

= (61.4 + 2.58 * 8.4 / sqrt (40))

= (61.4 + 3.4)

= 58 < mu < 64.8

B) Option-C)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote