21. Researchers want to estimate the mean leakage, measured in nanometers (nm),
ID: 3363331 • Letter: 2
Question
21. Researchers want to estimate the mean leakage, measured in nanometers (nm), of a newflling material for cavities using a simple random sample of 10 trials. Assuming that the population distribution is approximately normal and the population standard deviation is 14nm·find the margin of error (E) for a 90% confidence interval for the population mean a. 11.09 b. 10.08 c. 7.28 d. 7.47 22. Using the data in #21 above, suppose the data stated that the mean ol the sample was 18.8nm. What is the LCL (lower confidence limit)? a. 9.36 b. 11.52 d. 12.48Explanation / Answer
21. n = 10 = 14 z = 1.645
Margin of error = z / n
= 1.645 * 14 / 10
= 7.28.
The correct answer is c.
22.x' = 18.8 n = 10 = 14 z = 1.645
The lower confidence limit for 90% is:
LCL = 18.8 - 1.645 * 14 / 10
= 11.52.
The correct answer is b.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.