1. a. You set up a titration experiment in lab, in order to determine the molari
ID: 1083478 • Letter: 1
Question
1. a. You set up a titration experiment in lab, in order to determine the molarity of a nitric acid solution, HNO3 (aq). A flask containing 14.92 mL of a nitric acid solution was titrated with 0.135 M NaOH. 16.93 mL of the base were required to reach the endpoint.
What is the concentration of the nitric acid solution?
HNO3 (aq) + NaOH (aq) ightarrow NaNO3 (aq) + H2O (l)
molarity:_________________
b. Let’s separate the different data pieces of the HNO3 solution into solute, solvent and solution. Using the density of nitric acid solution (1.09 g/mL) and the molarity you calculated above and the volume used
Volume of original nitric acid solution: _______________
Grams & Moles of Nitric Acid? ___________________
Grams of Water? ______________________
Total Solution? _______________
In another titration, a student uses 1.023 M HCl solution to standardize a sodium hydroxide solution. Assuming 1.00 L of HCl solution and its density of 1.02 g/mL, calculate the mass percent and molality of the HCl solution.
mass percent: _____________
molality: ____________
2. Draw the expanded structure of ethanoic acid (acetic acid)
4. What is the solute in the vinegar solution?
Explanation / Answer
1. NaOH + HNO3 -------------------- NaNO3 + H2O
NaOH= 16.93 ml of 0.135M
number of moles of NaOH= 0.135M x 0.01693 L= 0.002286 moles
According to equation
1 mole of NaOH= 1 mole of HNO3
0.002286 moles of NaOH= 0.002286 moles of HNO3
number of moles of HNO3 = 0.002286 moles
volume of HNO3 = 14.92 ml = 0.01492L
Molarity of HNO3 = number of moles/volume in L = 0.002286/0.01492 = 0.153M
Molarity of HNO3 = 0.153M
Concentration of HNO3 = 0.153M
2.Ethanoic acid = CH3COOH = H3C-COOH
4.In the vinegar solution , acetice acid as a solute.
In general 10% acetice solution is called as Vinegar.
3. Molarity of HCl= 1.023M
volume of HCl = 1L = 1000 ml
density of the solution = 1.02 g/ml
mass of HCl= 1.02 gram
Mass of solution = 1.02 x 1000 = 1020 grams
mass percent = mass of solute/mass of solutionx 100
mass percent = 1.02/1020 x100 = 0.1%
mass percent = 0.1%
Molarity = 1.023M
density = 1.02 g/ml
Molality = 1000xM/(1000xd)-(MxMW)
Molality = 1000x 1.023/(1000x1.02)-(1.023x36.5)
Molality = 1023/982.66
Molality = 1.04m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.