Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The liquid used in automobile cooling systems is prepared by dissolving ethylene

ID: 1076895 • Letter: T

Question

The liquid used in automobile cooling systems is prepared by dissolving ethylene glycol (HOCH CH20H) in water. Ethylene glycol has a molar mass of 6207 g/mol and a density of 1.115 g/mL at 50.0 1st attempt See Periodic Table QSee Hint Calculate the vapor pressure at 50 C of a coolant solution that is 59.0:41.0 ethylene glycol-to-water by volume. At 50.0°C, the density of water is 0.9880 g/mL, and its vapor pressure is 92 torr. The vapor pressure of ethylene glycol is less than 1 torr at 50.0°c torr

Explanation / Answer

Here, provided,

Ethylene glycol water ratio = 59:41

Density of water= 0.9880 g/ml at 50 oC

Density of ethylene glycol = 1.11 g/ml

Vapor pressure of water = 92 torr

Now, since, Density = Mass/Volume

Mass of water = 41 x 0.98 = 40.18 g

Mass of ethylene glycol = 59 x 1.11= 65.49 g

Number of moles of ethylene glycol = (65.49 x1)/ 62.07 = 1.055 moles

Number of moles of H2O = (40.18 x 1) / 18 = 2.232 moles

Total number of moles = 1.055 +2.232 = 3.287

Mole fraction of water = 2.232/3.287 = 0.679

Therefore,

Vapor pressure of the solution = 0.679 x 92 torr = 62.46 torr