The lines show the equipotential contours in the plane of three point charges, Q
ID: 1639153 • Letter: T
Question
The lines show the equipotential contours in the plane of three point charges, Q_1, Q_2, and Q_3. The values of the potentials are in kV as indicated for the +5, 0, and -5 kV contours. The positions of the charges are indicated by the dots. Calculate the size of the electric field at g. The voltage decrease divided by the distance along which the voltage decreases the most. Calculate the size of the force on a charge of 9.60 times 10^-19 C at k. First calculate the electric field in the same way as you did for the previous problem. Then, remember the relation between force and E-field.Explanation / Answer
the perpendicular distance between the equipotentials either side of g (-1kV and +1kV) is 9mm.
(to measure distance XY, place the straight edge of a sheet of paper against X and Y, mark the positions of X and Y on the edge of the paper, and measure this distance using the scale given in the figure.)
electric field strength at g = PD/distance = 2x10^3V/9x10^-3mm = 0.22x10^6 V/m.
D)
the perpendicular distance between the equipotentials either side of k (-1kV and +1kV) is 12.5mm.
electric field strength at k = PD/distance = 2x10^3V/12.5x10^-3mm = 0.16x10^6 V/m.
force on charge at k = charge x electric field strength = 9.60×10^-19 C x 0.16x10^6 V/m = 1.536x10^-13 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.