4 0.200 moles of a substance has a mass of 27.0 g. Determine the molar mass of t
ID: 1074979 • Letter: 4
Question
4 0.200 moles of a substance has a mass of 27.0 g. Determine the molar mass of the substance. 13.5 g mol B 27 g mol C 54 g mol D 135 g mol A 5. An organic compound which has the empirical formula CHO has a relative molecular mass of 232 Its molecular formula is: A CHO C CH,O, 6. Write the formulas of the following common compounds: a) Sulfuric acid b) Sodium hydroxide cNitric acid d) Ammonia e Hydrochloric acid fCopper(II) sulfate Which one of the following equations best represents the reaction between iron and hydrochloric acid? Fe+HCl FeCl + H Fe+HCl FeCl + H, Fe + 2 HCl FeCl, + H, Fe+2HCl FeCl, + 2 H A c DExplanation / Answer
Q4)
Number of moles = Mass/molar mass
Molar mass = Mass/number of moles = 27.0g/0.200 = 135 g/mol
Hence the correct answer is Option D
Q5)
Mass of empirical formula (CHO) = 12 + 1 + 16 = 29
n-factor = Relative molecular mass/mass of empirical unit = 232/29 = 8
Hence the formula of the compound will be (CHO)8 = C8H8O8
Hence the correct answer is Option D
Q6)
a) Sulphuric acid - H2SO4
b) Sodium hydroxide - NaOH
c) Nitric acid - HNO3
d) Ammonia - NH3
e) Hydrochloric acid - HCl
f) Copper (II) Sulfate - CuSO4
7)
The reaction will be
Fe(s) + 2HCl(aq) ------ FeCl2 + H2
hence the correct answer is Option C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.