The electro winning point in your copper operation uses an average of 2.5 V DC p
ID: 1073989 • Letter: T
Question
The electro winning point in your copper operation uses an average of 2.5 V DC potential across a 40-cathode electrolytic cell (each cathode is trio-faced & 1 m^2 in area) Amperage through the unit is 40,000 ft a) What is the current density of the catholic reaction? b) How much Cu will you produce per 7 day period if you have 95% current efficiency? c) How much energy is consumed per kg of copper produced? d) How much copper does your operation produced per year if you have 250 of these cells?Explanation / Answer
a) total current = 40000A
Cells= 40*2=80
Area=1 m2
J=I/A=(40000)/(40*2*1)=500 A/m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.