The electric potential immediately outside a charged conducting sphere is 220 V,
ID: 1433579 • Letter: T
Question
The electric potential immediately outside a charged conducting sphere is 220 V, and 10.0 cm farther from the center of the sphere the potential is 160 V.
(a) Determine the radius of the sphere.
_____ cm
(b) Determine the charge on the sphere.
_____ nC
The electric potential immediately outside another charged conducting sphere is 240 V, and 10.0 cm farther from the center the magnitude of the electric field is 450 V/m.
(c) Determine all possible values for the radius of the sphere. (Enter your answers from smallest to largest. If only one value exists, enter "NONE" in the second answer blank.)
(d) Determine the charge on the sphere for each value of r. (If only one value exists, enter "NONE" in the second answer blank.)
Explanation / Answer
V1 = kQ/R = 220 V
V2 = KQ/(R+10cm) = 160
V1/V2 = (R+10cm)/R = 220/160
160R + 1600 = 220R
R = 26.67 cm = 0.2667 m
part b )
V1 = kQ/R
Q = V1*R/k
Q = 6.5185 x 10^-9 C = 6.5185 nC
part c )
V = KQ/R = 240 V
E = KQ/(R+10cm)^2 = 450 V/m
V/E = (R+0.1m)^2 / R = 240/450
45*(R+0.1)^2 = 24R
45R^2 + 9R + 0.45 = 24R
45R^2 - 15R + 0.45 = 0
R = 0.033 m 0.3 m
r1 = 0.033 m
r2 = 0.3 m
part d )
if r1 = 0.033
q1 = V*r1/k
q1 = 8.8 x 10^-10 C = 0.88 nC
if r2 = 0.3 m
q2 = 8*10^-9 C = 8 nC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.