The electric field on the axis of a uniformly charged ring has magnitude 400 kN/
ID: 2160619 • Letter: T
Question
The electric field on the axis of a uniformly charged ring has magnitude 400 kN/C at a point 6.4cm from the ring center. The magnitude 18cm from the center is 130kN/C ; in both cases the field points away from the ring. (A).Find the ring's radius (B).Find the ring's chargeExplanation / Answer
The formula for the electric field intensity at a distance x from the center of the ring of radius a and having charge Q on its axis is E = kxQ/(x^2 + a^2)^(3/2) => 365000 = 9 x 10^9 * (0.058) * Q / [(0.058)^2 + a^2] and 110000 = 9 x 10^9 * (0.23) * Q / ([(0.23)^2 + a^2] Taking ratio, 365/110 = (5.8)/(23) * [(0.23)^2 + a^2]/[(0.058)^2 + a^2] => 13.1583 = [(0.23)^2 + a^2]/[(0.058)^2 + a^2] => (13.1583) * (a^2 + 0.003364) = (a^2 + 0.0529) => 12.1583 a^2 = 0.008635 => a = 0.02665 m => a = 2.665 cm. Charge Q = 110000 * {0.0529 + (0.02665)^2] / (9 x 10^9 x 0.23) C => Q = 110000 * (0.05361) / (2.07 x 10^9) C => Q = 2.849 x 10^-6 C = 2.849 micro-C.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.